Prevarite mozak i lake zaspite uz est jednostavnih trikova
- Detalji
- Hitovi: 2791
Loš san slabi imunitet, izaziva lošije pamæenje, a ljudi koji su neispavani tee se koncentriraju. Što smo stariji, to je san sve lošiji, a dugotrajna nesanica moe izazvati i depresiju te osjeæaj tjeskobe. Nakon 65. godine od nesanice pati oko 40 posto ljudi, pokazala su istraivanja.
Navedena metoda temelji se na ideji da mozak povezuje podraaje iz okoline s mislima i ponašanjem. Drugim rijeèima, ako u krevetu gledate televiziju ili èitate, mozak æe odlazak u krevet povezivati s tom aktivnošæu, a ne sa spavanjem.
Dakle, terapija djeluje tako da ojaèate asocijaciju izmeðu kreveta i sna, odnosno da u krevetu ne radite ništa drugo osim spavate. Jedina iznimka je seks - tad tehniku od šest koraka valja slijediti poslije, kad namjeravate otiæi na spavanje.
Idealni uvjeti za spavanje
Temperatura u spavaæoj sobi trebala bi biti nekoliko stupnjeva nia nego u ostalim prostorijama u kojima boravite tijekom dana.
Vano je pronaæi uzrok
Stres, promjena okruenja ili lijekovi mogu izazvati tzv. prolaznu ili povremenu nesanicu. Zato upitajte lijeènika uzrokuje li propisani lijek nesanicu.
Kako lakše zaspati
- Lezite u krevet i pokušajte zaspati samo kad ste jako pospani.
- Neka vam krevet slui samo za spavanje. U protivnom biste mogli stvoriti krive asocijacije.
- Ako ne zaspite u deset minuta, ustanite i ostanite budni koliko god elite pa se kasnije vratite i opet pokušajte.
- Ne moete li još zaspati, ponavljajte 3. korak. Cilj je povezati krevet s brzim ulaskom u san.
- Alarm namjestite svako jutro u isto vrijeme, bez obzira na to koliko ste spavali. Tijelo æe zapamtiti stalni ritam ustajanja.
- Ne spavajte tijekom dana.
izvor: 24sata.hr