Na rubu snaga od bebina plaèa potraio sam psihologa
- Detalji
- Hitovi: 2397
Ne mogu toèno odrediti što je bila kap koja je prelila èašu, ali postojali su trenuci kada sam jednostavno poelio spakirati kufere i otiæi – kae Zoran B. (37), koji je prošle godine prvi put postao otac.
Noæima nismo spavali, a raditi sam morao. Doma sam dolazio iscrpljen, a i ena i sin traili su moju panju. Svi s kojima smo kontaktirali bombardirali su nas savjetima, èesto kontradiktornima, a mi od straha i elje da se djetetu nešto ne dogodi nismo više znali koga slušati. Sada je sve veæ ušlo u rutinu, ali prvi mjeseci bili su noæna mora i mislim da ne postoji knjiga, priruènik ili prijateljski savjet koji èovjeka na to mogu pripremiti.
Zorana je neraspoloenje muèilo danima, na poslu se nije mogao koncentrirati, osjeæao je da se ne uklapa u vlastitu obitelj, a posebno ga je zbog toga muèio osjeæaj krivnje prema djetetu.
Kasnije problem djeci
Napokon je, tjeskoban i iznuren od nespavanja, potraio pomoæ psihologa. Inaèe, postnatalna depresija kod ena opæe je prihvaæeno stanje, manje se zna da se ona, kao u Zoranovu sluèaju, moe javiti i kod oèeva nakon što prinova stigne u kuæu. I to ne toliko rijetko kao što se misli. Postnatalna depresija pogaða svaku desetu majku, ali i svakog 25. oca. Njihov se broj, tvrde amerièki i britanski znanstvenici, poveæava. Prema istraivaèkom timu britanske mentalno zdravstvene udruge Mind, depresija kod oèeva ne utjeèe samo na brak, problemi emotivne naravi mogu se javiti i kod djece, posebno sinova. O utjecaju na braèni ivot svjedoèi i Zoranova supruga.
– Posljedice svaða koje su u tim prvim mjesecima bile svakodnevica osjeæaju se i danas u našoj vezi iako je Zoran sada psihièki dobro – kae Mirela.
Pritisak nove uloge, poveæana odgovornost, financijske brige i promjena stila ivljenja, kao i promjena u odnosu s partnericom, i te kako doprinose osjeæaju depresije kod novopeèenih oèeva, što oni èesto sami sebi ne priznaju, okolina zanemaruje, a oni koji bi mogli ponuditi struènu pomoæ i previde.
Izgubili panju
– Promjena ivota do koje dolazi nakon roðenja djeteta sa svim ogranièenjima koje roditelji do tada nisu poznavali moe lako dovesti do psihièkih situacija u kojima ljudi trebaju pomoæ bez obzira na spol – objašnjava klinièka psihologinja mr. spec. Ines Denona s Klinièke psihologije Psi Sano te dodaje:
– Najbolje je suoèiti se sa situacijom, prilagoditi se na taj “pozitivan stres”. Aktivni pristup u kojem se oèevi, koji se naðu u lošijem raspoloenju i zbog gubitka panje, ukljuèe, koji se brinu za dijete zajedno s majkom te korak po korak rješavaju probleme od velike je pomoæi. Roditelji u novom zadatku trebaju biti zajedno.
Kako si pomoæi
Roditelju pritisnutom depresivnim raspoloenjem struènjaci savjetuju da svakako u danu pokušaju naæi vremena samo za sebe i svoje potrebe. Preporuèuje im se da pokušaju zadrati svoje hobije ili neke druge aktivnosti u kojima su prije uivali. Od velike je pomoæi, takoðer je savjet struènjaka, porazgovarati s nekime o tome kako se osjeæaju.
Faktori rizika a Rizik postporoðajne depresije kod oca raste ako majka pati od postnatalne depresije te ako je rijeè o prvom djetetu. Veæi je kod starijih i manje obrazovanih oèeva te kada uèestaju stresne situacije i nesporazumi te svaðe s majkom djeteta.
izvor: vecernji.hr / Piše: Martina Berger-Bediæ/VLM